0  |  0

آمادگی بانک مرکزی برای همکاری با صندوق نوآوری در توسعه اقتصاد دانش بنیان

آمادگی بانک مرکزی برای همکاری با صندوق نوآوری در توسعه اقتصاد دانش بنیان

بانک مرکزی در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان برای همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام آمادگی کرد.
نشست هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور دکتر عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی و عضو حقوقی هیات امنای صندوق نوآوری برگزار شد.
در این نشست، دکتر علی وحدت رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، عملکرد این صندوق در دوره سوم فعالیت هیات عامل را تشریح کرد و با اشاره به اضافه شدن تسهیلات جدید به سبد خدمات صندوق در یک سال گذشته، گفت: برای هر استان یک صندوق پژوهش و فناوری تاسیس خواهد شد و علاوه بر آن در حوزه‌های تخصصی مثل نانو، نوآوری اجتماعی و تکنولوژی آینده نیز صندوق وجود دارد.
وی بیان کرد: در طول یک سال اخیر تسهیلات جدیدی به سبد خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه شده است؛ به عنوان مثال خدمات متنوعی در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، توانمندسازی و اعطای ضمانت‌نامه به سبد خدمات صندوق به شرکت‌های دانش بنیان اضافه شده است که ضمانت‌نامه‌های بانکی با معرفی و واسطه‌گری صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های دانش بنیان صادر می‌شود.
وحدت بر اعمال ضوابط و استانداردهای ابلاغی بانک مرکزی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد و گفت: هر استانداردی که بانک مرکزی برای نظارت بر صندوق‌های پژوهش و فناوری اعلام کند، آن را اعمال می‌کنیم، البته لازم به ذکر است که اساسنامه و دستورالعمل نظارت بر صندوق‌های پژوهش و فناوری بازنگری شده است.
صندوق نوآوری و شکوفایی وظیفه مهمی را در توسعه اقتصاد دانش بنیان برعهده دارد
دکتر عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی و عضو حقوقی هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی،در ادامه این نشست از آمادگی بانک مرکزی برای همکاری با صندوق نوآوری در توسعه اقتصاد دانش بنیان خبر داد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی وظیفه مهمی را در توسعه اقتصاد دانش بنیان برعهده دارد و بانک مرکزی آماده همکاری با این صندوق است و هر کمکی که صندوق نوآوری به آن نیاز داشته باشد، بانک مرکزی از آن پشتیبانی می‌کند.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی بر توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور اصرار دارد، گفت: بر توسعه اقتصاد دانش بنیان اصرار داریم چرا که شرکت‌های دانش بنیان آینده کشور هستند و فعالیت آن‌ها منجر به توسعه اقتصادی در کشور می‌شود، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز می‌تواند بانک‌ها را برای همکاری بیشتر با شرکت‌های دانش بنیان ترغیب کند.
صندوق نوآوری و شکوفایی بر کارکرد صندوق‌های پژوهش و فناوری نظارت جدی دارد
دکتر مهدی کشمیری عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست به همگرایی این صندوق با سایر بازیگران اکوسیستم فناوری اشاره کرد و گفت: در دوره جدید هیات عامل همگرایی خوبی بین نهادهای فعال در اکوسیستم فناوری و صندوق نوآوری ایجاد و از ظرفیت‌ها موجود در کشور به خوبی استفاده شده است.
وی با اشاره به اینکه صندوق‌های پژوهش و فناوری از جمله بازیگران اکوسیستم نوآوری در کشور هستند، گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی برکارکرد صندوق‌های پژوهش و فناوری نظارت جدی دارد، این صندوق‌ها در استان‎ها به خصوص استان‌های کم‌برخوردار فعال شده و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز از آنها پشتیبانی می‌کند. برخی از صندوق‌های پژوهش وفناوری به دانشگاه‌ها تعلق دارند که خودشان به لحاظ ضوابط مالی بر عملکرد آن‌ها نظارت کامل دارند. سپرده نپذیرفتن، بحث جدی صندوق‌های پژوهش و فناوری است و این امر تا حدی دغدغه بانک مرکزی درباره مشکلات احتمالی صندوق‌های تامین کننده مالی در آینده را کاهش می‌دهد.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایرنا
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com