0  |  0

کرونا با استارت‌آپ «علی بابا» چه کرده است؟!

کرونا با استارت‌آپ «علی بابا» چه کرده است؟!

براساس گزارشی که اخیرا علی بابا از عملکرد خود در سال ۹۸ منتشر کرده است، این استارت‌آپ توانسته با وجود بحران کرونا و ضربه جدی ناشی از آن به صنعت گردشگری، رشدی ۱۱۶ درصدی در فروش خود نسبت به سال ۹۷ را به ثبت برساند. علی بابا با ثبت آمارهای رشد ۷/ ۸۹ درصدی در پروازهای داخلی، ۱۷۳ درصدی در پروازهای خارجی، ۱/ ۷۴ درصدی در فروش بلیت قطار، ۶۹۵ درصدی در فروش بلیت اتوبوس، ۱۷۳ درصدی در تور، ۵۱۸ درصدی در رزرو هتل خارجی و ۳۸۹ درصدی در رزرو هتل داخلی، نشان داد که توانسته است سال سخت ۹۸ برای صنعت گردشگری کشور را به سلامت پشت‌سر بگذارد و به آینده امیدوار باشد. این درحالی است که بحران کرونا تنها بحران برای فعالان صنعت گردشگری کشور در سال ۹۸ نبود و وقوع سیل و بدی آب‌وهوا در ابتدای سال، باعث ایجاد اختلالات بسیار در برنامه سفرها و کنسل شدن بسیاری از خدمات سفر رزروی افراد شده بود.
آمارهای علی بابا نشان می‌دهند شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸، باعث افت ۶۴ درصدی در فروش اسفند سال ۹۸ نسبت به ۱۱ ماه ابتدایی سال شده و بیشترین تاثیر این افت در بخش‌های رزرو تور، با افتی ۹۹ درصدی، هتل خارجی با افتی ۸۴ درصدی و پرواز خارجی با افتی ۷۴ درصدی بوده است. به گفته مدیران علی بابا، این افت حتی در فروردین ۹۹ نیز ادامه داشته و باعث افت ۱۰۰ درصدی در فروش برخی خدمات این شرکت شده است. در پی ممنوعیت‌های سفر ناشی از شیوع کرونا، علی بابا مجبور به استرداد بخش قابل‌توجهی از وجوه پرداختی مشتریان شد که میزان این استرداد، در نیمه دوم سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ افزایشی ۷۷ درصدی داشته است. اختلال‌های ایجاد شده در برنامه سفر افراد طی این دوره، باعث شد مرکز پشتیبانی علی بابا، به‌طور متوسط روزانه ۱۸ هزار تماس از سوی مشتریان داشته باشد و در ۹۸ درصد موارد، استرداد کامل خدمات سفر مسافران به انجام برسد.
طی سال ۹۸ تعداد تماس‌های مشتریان با مرکز تماس علی بابا به حدود یک میلیون و ۶۰۰ تماس رسید که به گفته مدیران این مجموعه، ۹۳ درصد این تماس‌ها موفقیت‌آمیز و با جلب رضایت مشتریان همراه بوده است. آمار ماه‌‌های اخیر فروش علی بابا نشان می‌دهد تا پایان اردیبهشت ماه امسال، بخش اعظم تاثیر کرونا بر فروش این شرکت رفع شده است و انتظار می‌رود صنعت گردشگری کشور بتواند در ماه‌های پیش رو نفسی تازه کند و استارت‌آپ‌های گردشگری که بعضا در ماه‌های اخیر متضرر شده بودند مجددا قامت راست کنند. اواخر سال گذشته علی بابا از تعدیل نیرو در این شرکت خبر داده بود.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: دنیای اقتصاد
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com