0  |  1

آیا آموزش کارآفرینی برای پیشگیری از شکست لازم است؟

آیا آموزش کارآفرینی برای پیشگیری از شکست لازم است؟

آیا آموزش کارآفرینی مهم است؟ آیا می توان با استفاده از آموزش کارآفرینی از شکست در استارتاپ پیشگیری کرد؟

بیشتر محققان معتقدند کارآفرینی را نمی توان تدریس کرد و فقط می توان از طریق چرخه «تلاش، شکست، یادگیری، تکرار» آن را آموخت.

اگرچه پشت سر گذاشتن این مراحل صحیح است اما «یادگیری-تمرین-امتحان-شکست» الگوی پیشرفته ای است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از این رو به طور قطع می توان یک برنامه آموزشی کارآفرینی ایجاد کرد که تأثیر زیادی در مراحل شروع  استارتاپ و رشد  کارآفرینان دارد.

در این مطلب می خواهیم به اهمیت آموزش کارآفرینی به منظور کاهش احتمال شکست در ابتدای مسیر بپردازیم.

باید جزئیات زیر را مورد توجه قرار دهیم:

۱. عملکرد کارآفرین

۲. انگیزه

۳. مهارت‌های کارآفرینی

۴. مهارت‌های شغلی

بسیاری از تحقیقات نشان داده است که تدریس و آموزش می تواند به عنوان زیرساختی برای یادگیری مهارت کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار باشد.

تأکید این نوع آموزش بر پیشبرد توانمندی‌های فرد کارآفرین است. این مدل بیشتر مربوط به شرکت‌های نوپا‌، مشاغل کوچک و مدیریت مشاغل بزرگ می باشد.

متفاوت فکر کردن خوب است اما یک جنبه مهم آن اثر گذاری متفاوت است. بخش مهم یادگیری باید در راستای حفظ و مدیریت سرمایه گذاری باشد. خلاقیتی که می‌تواند منحصر به فرد شود ایده هایی کارآموزان را متمایز کند، توانمندی در حل مساله ای است که فرد دیگری نتوانسته قبلا به آن فکر کند و آن را برطرف کند.

از این رو، متفاوت اندیشیدن یک استعداد مفید است اما برجسته کردن ویژگی های منحصر به فرد مانند اجرا کردن و پایداری است که شما را متمایز خواهد کرد.

پایداری و اثرگذاری:

سرمایه گذاران ریسک پذیر که نشانه هایی از انعطاف پذیری و توانایی تفکر طولانی مدت در آنها دیده می شود موفق می‌شوند. سرمایه گذاری های پایدار که ماهیت نوآوری دارند، در اغلب طرح‌ها برنده خواهند شد. پویایی فوق العاده ای در مدل کسب و کار وجود دارد، مدلی که می تواند منجر به نتایج چشمگیر در رشد هر سرمایه گذاری شود

دانشجویان علی رغم داشتن جایگاه‌ها دانشجویی، مایلند ضمن انتخاب کارآفرینی، ریسک کنند. سیستم آموزش سنتی نتوانسته به پایداری مشاغل کمک چندانی کند. در سیستم آموزش جدید، دیگر نیازی به پرورش کارمندان خوب و سربازان مطیع نیست، بلکه سیستم آموزش کارآفرینی به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان را به فکر کردن، نوآوری و خلاقیت در محصولات و خدمات جدید تشویق می‌کند.

آیا آموزش کارآفرینی برای جلوگیری از شکست لازم است؟

مهارت های اصلی مورد نیاز برای کارآفرین چیست؟

می توانیم مهارت های مورد نیاز را در سه گروه زیر طبقه بندی کنیم:

گروه 1

کنجکاوی برای شناسایی حوزه های مساله ساز

درک محیط کسب و کار، محیط اقتصادی

درک تقاضا و عرضه

تحقیق در مورد راه حل با خلاقیت و تفکر طراحی

ایده های تلفیقی: باز کردن ایده‌ها و مسایل، بحث کردن، جمع بندی

گروه 2

مدیریت زمان

کارایی عملکرد

مدیریت مالی

انعطاف پذیری

گروه  3

برقراری ارتباط

شبکه سازی

برندسازی

برای درک کسب و کارها و مدل های جدید کسب و کار، کارآفرینی یکی از محبوب ترین موضوعات در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی جهان تبدیل شده است. به عنوان مثال آموزش کارآفرینی در برنامه درسی مدارس برتر کسب و کار در هند آغاز شده است.

اصطلاح کارآفرینی باید کم کم از مفهوم «تمایل به ریسک پذیری» فاصله گرفته و بیشتر به «روش نوآورانه تفکر، برنامه ریزی و سازماندهی» بپردازد. تفکر نوآورانه  در مدیریت حرفه ای شکل جدید سرمایه گذاری های امروزی بسیار حایز اهمیت است. هدف اصلی این است که در یک بازار رقابتی جهانی بتوان کسب و کاری را راه‌اندازی و حفظ نمود.

مترجم: شیدا انصاری

برگرفته از سایت entrepreneur.com

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com