0  |  0

افتتاح شتابدهنده تخصصی معدن و متالوژی

افتتاح شتابدهنده تخصصی معدن و متالوژی

«صدر فردا» به عنوان نخستین شتابدهنده تخصصی در حوزه معدن و متالوژی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد تا تامین محصولات و تجهیزات فناورانه کشور در این حوزه با فعالیت‌ها تیم‌های مستقر در آن شتاب گیرد.
این شتابدهنده در حوزه تخصصی معدن، صنایع معدنی و مواد پیشرفته، فعالیت می‌کند و تیم‌های مستقر در آن، محصولات، تجهیزات و خدمات فناورانه مورد نیاز بخش معدن کشور را تامین می‌کنند. 600 متر مربع فضا در اختیار در این شتابدهنده قرار دارد. در حال حاضر 6 تیم فناور در آن مستقر هستند و 10 تیم نیز به زودی مستقر می‌شوند. سرمایه ابتدایی این شتابدهنده مبلغ 10 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است و پیش‌بینی می‌شود که برای سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های فناورانه ارائه شده در این شتابدهنده، در آینده به هزار میلیارد ریال سرمایه نیاز باشد.
محصولات حوزه معدن بومی‌سازی می‌شود
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم افتتاح این شتابدهنده گفت: با وجود پیشرفت های خوبی که در حوزه مواد پیشرفته و معدن در کشور حاصل شده است، اما هنوز برخی از مواد پیشرفته مورد نیاز کشور از خارج از کشور تامین می‌شود.به تازگی نیز یک تحریم جدید علیه کشور وضع شد و برخی از آلیاژهای مورد نیاز صنایع در لیست تحریم قرار گرفت. این وابستگی زمانی کاهش می یابد که بخش خصوصی وارد میدان شود و مجموعه‌هایی مانند صدر تامین از ایده‌های نو و جوانان فناور حمایت کنند.
از فرصت تحریم استفاده می‌شود
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت توسعه شتاب دهنده های تخصصی افزود: امیدوار هستیم با توجه به همکاری شکل گرفته با مجموعه شستا و صدر تامین، به زودی بسیاری از آلیاژها و مواد پیشرفته مورد نیاز کشور بومی سازی شود. چالش‌هایی که پیش روی واردات آلیاژها و مواد پیشرفته مورد نیاز کشور قرار گرفته است، یک فرصت در اختیار فعالان فناور زیست بوم نوآوری حوزه معدن قرار داده است تا با جهش در بومی سازی نیاز کشور به واردات در این حوزه را کاهش دهند یا حتی قطع کنند.
رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان در ادامه بیان کرد: بومی سازی بسیاری از آلیاژ ها و مواد پیشرفته مورد نیاز کشور نیازمند سرمایه گذاری‌های بزرگ است که با همکاری مجموعه‌هایی مانند شستا امیدوار هستیم، محقق شود. با توجه به فعالیت نوآورانه شرکت‌های دانش بنیان و فناور در آینده اتفاقات خوبی در حوزه معدن رخ می دهد.
بررسی نیازهای فناورانه حوزه معدن شتاب می‌گیرد
همچنین حمید لطیفی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، دیگرسخنران این مراسم بود. وی در خصوص فعالیت‌های انجام گرفته در این حوزه گفت: با توجه به همکاری های صورت گرفته با مجموعه شستا و صدر تامین، ایده تشکیل یک شتابدهنده تخصصی مطرح شد که در نهایت به مرحله اجرا رسید.
وی همچنین بیان کرد: دوره عارضه یابی فناورانه از جمله خدمات ستاد در این حوزه است و با بررسی خط تولید و نیازهای مراکز تولید معدنی و مواد پیشرفته، نیازهای فناورانه آنها بررسی می شود و در اختیار شرکت های فناور قرار می گیرد تا برای آنها پاسخ های فناورانه بیابند. در این دوره نیازهای بسیاری شناسایی شد که می تواند مبنایی برای فعالیت استارتاپها و شرکت های دانش بنیان و فناور حوزه معدن و مواد پیشرفته قرار گیرد.
شستا از شرکت های نوآور حمایت می‌کند
در ادامه این مراسم محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) بیان کرد: در جهت گیری جدید مجموعه شستا از بنگاه داری به سمت بنگاه سازی حرکت کرده ایم. سرمایه گذاری در بخش های که ورود به آنها برای بخش خصوصی جذاب نیست و همچنین سرمایه گذاری بر روی شرکت های دانش بنیان و فناور، از جمله برنامه های این مجموعه است.
به گفته رضوانی فر، ایجاد شتابدهنده در حوزه سیمان و ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری برای حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان و نوآور از جمله دیگر اهداف تعیین شده شرکت شستا است. با توجه به تفاهم نامه منعقد شده با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امکانات شستا از جمله مجموعه های آزمایشگاهی در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد تا در راستای بومی سازی محصولات مورد نیاز کشور از آن استفاده کنند.
فعالیت تخصصی در حوزه معدن
به گفته مدیران و مسئولین این واحد نوآور، این شتابدهنده وابسته به هلدینگ صدر تامین است و با توجه به اینکه شرکت مادر این شتابدهنده یک هلدینگ تخصصی حوزه معدن است و به صورت تخصصی در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه مورد نیاز تیم‌های فناور مستقر در شتابدهنده در گام نخست از سوی هلدینگ صدر تامین و شستا تامین خواهد شد.
همچنین شتابدهنده صدر فردا با ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همکاری می‌کند. معرفی و شناسایی تیم‌ها و هسته‌های فناور فعال در حوزه معدن و مواد پیشرفته و جذب سرمایه‌گذاری برای تجاری‌سازی ایده‌های نوآور، بخشی از محورهای این همکاری است.
مدیریت این شتابدهنده در این بازدید اظهار کرد که ارزیابی‌ها و مراحل آزمایشی دقیقی برای پذیرش تیم‌ها و طرح‌های نوآور در حوزه معدن و مواد معدنی تدوین شده است. این دقت در انتخاب باعث می‌شود که بهترین طرح‌ها و تیم‌های نوآور برای سرمایه‌گذاری جذب شوند.
این شتابدهنده در حال همکاری با شرکت‌های معدنی زیر مجموعه هلدینگ صدر تامین است و با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته، این معادن و شرکت‌های معدنی، تجهیزات، قطعات و خدمات فناورانه مورد نیاز خود را به این شتابدهنده اعلام کرده‌اند.
شتابدهنده صدر فردا پس از احصاء نیازرهای فناورانه شرکت‌های بزرگ معدنی، آنها را در اختیار تیم‌ها و فعالان فناور قرار می‌دهد تا برای این نیازها، پاسخ‌های فناورانه جستجو کنند.
فناوری‌های تولید جوهر چاپ، فناوری تولید لعاب فلز و فناوری کاهش آلودگی صوتی واحدهای تولید از جمله نیازهای فناورانه ای است که از سوی شرکت های بزرگ معدنی به این شتاب دهنده اعلام شده است.
شتاب دهنده های تخصصی توسعه می‌یابد
با توجه به تاسیس صدها پارک علم و فناوری، شتابدهنده، مراکز رشد، مرکز نوآوری و دیگر اجزایی زیست‌بوم نوآوری در سراسر کشور، در گام دوم انقلاب سیاست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به سمت تاسیس شتابدهنده‌ها و مراکز تخصصی متمایل شده است. در حال حاضر هزاران تیم و هسته فناور با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نهادهای همکار این معاونت، همکاری می‌کنند.
هدایت این تیم‌ها و هسته‌های فناور به شتابدهنده‌های تخصصی باعث می‌شود تا در مدت زمان کوتاه‌تری فرایند تجاری‌سازی ایده و محصول انجام گیرد و در هر حوزه و رشته‌ای زیست‌بوم خاص آن حوزه شکل گیرد. تاسیس چند شتابدهنده و مرکز نوآوری و پارک علم و فناوری تخصصی حوزه معدن باعث می‌شود تا خدمات‌رسانی به استارتاپهای این حوزه تسهیل شود.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: بنیاد ملی نخبگان
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com