0  |  1

طرح پیش فروش نفت تورم‌زاست

طرح پیش فروش نفت تورم‌زاست

صادق مردانی، کارشناس بورس نفت درباره طرح پیش فروش نفت که دولت از آن به عنوان گشایش اقتصادی یاد می‌کند، گفت: درباره طرح فروش اوراق سلف موازی نفتی حدود ۵ تا ۶ ماه کار کارشناسی انجام شده است که البته این روند همچنان ادامه دارد. اما طرح پیش فروش نفت طرحی است که اخیراً مطرح شده و نیاز به چکش کاری کارشناسی دارد و هنوز بررسی دقیقی پیرامون آن انجام نشده است.
وی طرح پیش فروش نفت را دارای معایب و محاسنی دانست و ادامه داد: یکی از محاسن این طرح آشنایی عمومی با مفاهیم قراردادهای کاغذی است، هرچند شکل کنونی آن در ایران با مدل اصلی بین‌المللی آن فاصله دارد. از سویی دیگر می‌تواند موجب جذب نقدینگی از سطح جامعه شود.
به گفته این کارشناس بورس نفت، باید محل مصرف این نقدینگی جذب شده مشخص شود. بهتر است این نقدینگی در صنعت نفت به ویژه در بخش پایین دستی هزینه شود و در صورتی که به بودجه جاری تزریق شود می‌تواند تشدید تورم را در پی داشته باشد. بنابراین باید کارکرد این نقدینگی مشخص شود.
مردانی با اشاره به اینکه در نتیجه چنین اقدامی می‌توانیم شاهد تعمیق مفاهیم تجارت نفت در اقتصاد باشیم، اظهار کرد: از معایب این طرح می‌توان به پاک کردن صورت مسئله که توسعه بازاریابی برای صادرات نفت و بخشی از مسئولیت شرکت ملی نفت ایران است اشاره کرد. به این ترتیب که شرکت ملی نفت ایران با چنین اقدامی پاسخگویی درباره چنین روش فروشی را به دولت بعدی محول می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه طرح پیش فروش نفت در حقیقت برای دولت بعدی ایجاد بدهی می‌کند، تصریح کرد: اگر این قراردادها در شکل آتی و قابل خرید و فروش بود می‌توانست توجیه پذیر باشد. اما سررسید این قرارداد مشخص و غیرقابل معامله است. از سویی دیگر سقف فروش برای آن مشخص نشده که این اقدام می‌تواند میزان بدهی و دیون دولت بعدی را افزایش دهد.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com