0  |  0

موانع پیش روی دانش بنیان ها باید برداشته شود

موانع پیش روی دانش بنیان ها باید برداشته شود

دهمین نشست هیئت امنای پارک فناوری پردیس با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری برگزار شد.
این نشست در کارخانه نوآوری «های وی» پارک برگزار شد و در حاشیه آن از فعالیت‌های این مرکز نوآوری هم بازدید شد.
اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر ضرورت شناسایی و رفع موانع پیش روی پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ ها در کشور گفت: برخی از این موانع، موانع مادی نیست بلکه سو تفاهم‌هایی است که تبدیل به مسأله شده و لازم است با دستگاه‌های مسئول مذاکره و این مسائل حل و فصل شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بازدید خود از کارخانه نوآوری «های وی» از شعبه‌های پارک فناوری پردیس بیان کرد: این کارخانه مجموعه‌ای از جوانان خلاق و نوآور را دور هم جمع کرده است و مشغول فعالیت‌های خلاقانه و جدید هستند.
جهانگیری ادامه داد: مجموعه فعالیت‌های دانش بنیان و حضور جوانان خلاق در کارخانه فناوری «های وی» این پیام را به جامعه می‌دهد که اگر زمانی تصور می‌شد که ثروت اصلی ایران نفت، گاز، منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی است، امروز بزرگترین سرمایه مغز و دانش جوانان است که برای کشور ارزش افزوده ایجاد می‌کند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین افزود: به همین دلیل است که جهت گیری اصلی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر دستگاه‌های متولی این است که شرایطی فراهم کنند تا تحولات علمی کشور با تحولات علمی دنیا سازگاری داشته باشد و دانش در کشور به ارزش افزوده تبدیل شود تا جامعه آن را لمس کند.
به گفته جهانگیری، پارک‌های علم و فناوری، نهادهای واسط مناسبی هستند که از یک سو به تولید علم و فناوری اهتمام دارند و از طرف دیگر به بازار و جامعه متصل هستند و خوشبختانه تعداد این پارک‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در سال‌های اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده اند.
جهت گیری دولت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است
معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در همین چند سال اخیر که جهت گیری دولت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بوده و یکی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی دانش بنیان کردن اقتصاد است، تعداد شرکت‌های دانش بنیان و میزان فروش محصولات آنها از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.
جهانگیری با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده از سوی جوانان در حین بازدید از کارخانه فناوری «های وی» افزود: یکی از مهمترین موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان بروکراسی اداری است که متأسفانه همواره در کشور به عنوان معضلی پیش روی سرمایه گذاران بوده است و این مشکل برای شرکت‌های دانش بنیان به مراتب پیچیده‌تر است که لازم است مقررات و آئین نامه‌های اداری متناسب با شرایط امروز کشور اصلاح و موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان برطرف شود.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گزارش دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مبنی بر روند معکوس مهاجرت نخبگان گفت: جهت گیری سال‌های اخیر مبنی بر تقویت اقتصاد دیجیتال و اقتصاد دانش بنیان باعث شده که مهاجرت نخبگان روندی معکوس داشته باشد و خوشبختانه بر اساس گزارش‌های اعلام شده تعداد قابل توجهی از نخبگان به کشور بازگشته و مشغول کار علمی و تولید محصولات دانش بنیان هستند و ۲۰۰ نفر از آنها نیز شرکت دانش بنیان راه اندازی کرده اند.
جهانگیری با اشاره به مزیت‌های متعدد شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت استارت آپ ها افزود: آنچه مهم است این است که راه اندازی و فعالیت در شرکت‌های دانش بنیان نیاز چندانی به اعتبارات مالی ندارد چرا که فعالیت این شرکت‌ها متکی به دانش و خلاقیت جوانان و نخبگان کشور است.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com