0  |  0

رویش بذر نوآوری درون خاک زمین‌گردشگری

رویش بذر نوآوری درون خاک زمین‌گردشگری

در فراز و نشیب‌های سال گذشته، تجربه‌های بسیاری کسب کردیم با وجود سختی‌های جهانی، فعالیت‌های چشمگیری اما در حوزه توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌ها صورت گرفت. نیاز، سبب توانمندی شد و با اهتمام استادان وکارشناسان زمین‌شناسی و معدن گامی ارزشمند در این حوزه پیمودیم.
در حوزه کشف ناشناخته‌ها و معرفی‌شان، بازدیدهای صحرایی و اعتلای ژئوتوریسم در اقصی نقاط کشور عزیزمان ایران، حرکتی نو آغاز شد و تحولاتی تازه صورت گرفت.
از جزایر خلیج فارس گرفته تا حواشی ساحلی دریای کاسپین مورد بازدید و ارزیابی‌های زمین‌شناسی و معدنی قرار گرفته است: چه به لحاظ وجود مواد ارزشمند معدنی و چه به لحاظ فراهم آوردن موقعیت‌های توریستی به‌ویژه ژئوتوریسم که ایران زمینه مناسبی را در این خصوص دارا است.
با عنایت به منویات مقام معظم رهبری پیرامون توجه به جزایر، بازدید از جزیره هرمز و تهیه مستندی از زیبایی‌های زمین‌شناختی آن، در دستور کار این طرح توسعه قرار گرفت.
لازم به توضیح است که پیش از انقلاب اسلامی، این جزیره بواسطه دارا بودن ذخایر آهن و گل اخرا مورد توجه و تاراج بیگانگان قرار داشته است. اهالی جزیره هرمز در منتهای فقر به سر می‌بردند، امروز اما جزیره هرمز با زیبایی هایی خیره کننده و ساختمان‌ها و بزرگراه‌های زیبای خود، میتواند منبع اقتصادی سرشاری به لحاظ ژئوتوریسم باشد.
همان‌گونه که جزیره قشم و بندر چابهار در احیای صنعت گردشگری کشور نقش به‌سزایی دارند و در یک مدیریت لایق، مدبر و توانا میتوان به طور قطع و یقین اقتصاد کشور را از تک محصولی نجات داد. گو اینکه نفت، پتروشیمی و گاز مقام والایی را در میان کشورهای سراسر جهان دارد که بر کسی پوشیده نیست.
به‌دنبال بازدیدهای صحرایی دیگر به منظور ساخت مستند و شناساندن پدیده های زمین شناختی ایران، از حوزه گل فشانهای سواحل جنوبی دریای کاسپین بازدید داشتیم. در تمام این بازدیدها و بررسی ها، وجود مواد معدنی مانند آهن، مس، سرب و روی و نیکل، کبالت، نقره و طلا از مصادیق بارز کانی زدایی در جزایر و مناطق ژئوتوریستی مملکت هستند.
فناوران و نوآوران و همچنین افراد دلسوز، باید برای زمین شناسی و علوم وابسته به زمین، ارج و منزلت خاصی قائل شوند زیرا که در هر مملکتی زمین شناسی و معدن چراغ اقتصادی آن مرز و بوم را روشن نگاه می‌دارد.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com