او در عین حال گفت که ایران در حوزه برخی پلتفرم‌های خدمات‌رسان از جمله تاکسی‌اینترنتی و پلتفرم‌های خرید و فروش خوش‌درخشیده است. در مورد فیلترینگ هم وزیر ارتباطات تاکید کرد از وضعیت فعلی راضی نیست و باید برای آسیب‌های فضای مجازی نیز تدبیری‌ اندیشید.

وزیر جدید ارتباطات همچنین سیاست حمایت از پیام‌رسان‌های بومی را مورد تایید ضمنی قرار داد، هرچند اشاره کرد که حمایت‌های قبلی صورت‌گرفته گلخانه‌ای و نمایشی بوده و باید مدل اقتصادی برای این پلتفرم‌ها دیده شود و از یک بسته حمایتی ویژه برای پیام‌رسان‌های بومی خبر داد.  زارع‌پور همچنین بر خلاف سیاست ارتباطی دولت قبلی موضعی در حمایت از رشد پهنای باند اینترنت نگرفت و در پاسخ به‌این پرسش که تاثیر شبکه ملی اطلاعات بر کند یا قطع‌شدن اینترنت چیست؛ گفت به‌دنبال قطع اینترنت نیست و با توسعه شبکه ملی اطلاعات یک شبکه پرسرعت و با کیفیت در داخل کشور خواهیم داشت.

وزیر جدید ارتباطات همچنین از سیاست توسعه اینترنت ثابت حمایت کرد؛ سیاستی که در دولت قبل هم پیگیری شد، هرچند در عمل نتیجه‌ای در بر نداشت. او گفت که برنامه دارد تا فیبر‌نوری را به‌منازل مردم ببرد.

  مردم مرا به ‌رئیس‌جمهور معرفی کردند

عیسی‌ زارع‌پور در این مصاحبه با بیان اینکه انتخابش به‌عنوان وزیر ارتباطات، ارتباطی با حضور وی در قوه قضائیه نداشته است، در مورد پذیرفتن این مسوولیت گفت: از آنجاکه آقای رئیسی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری وعده داده بودند که از نظرات مردم برای انتخاب اعضای کابینه بهره خواهند گرفت، در زمینه انتخاب وزیر ارتباطات نیز از این روش استفاده کردند، به‌نحوی که با راه‌اندازی سامانه‌ای از مردم خواسته شد افراد موردنظرشان برای وزارت ارتباطات را معرفی کنند که در آن سامانه در ابتدا ۵۰۰نفر معرفی شدند. در مراحل بعد کارگروهی بررسی این نفرات را برعهده گرفت و به‌تدریج بر اساس بررسی کارنامه افراد معرفی‌شده، تعداد نفرات به ‌سه نفر کاهش یافت. از میان سه نفر نهایی به ‌جلسه‌ای با حضور رئیس‌جمهور دعوت شدم و با کسب اجازه از ریاست قوه‌قضائیه در این جلسه شرکت کردم. در نهایت نیز به‌عنوان وزیر ارتباطات انتخاب شدم و این مسوولیت از جانب آقای رئیسی بر گردن بنده افتاده است. او همچنین گفت که  رئیس‌جمهور «آی‌تی من» نیست بلکه «آی‌تی فهم» است.

  فرصت حضور در شبکه‌های اجتماعی را ندارم

به گزارش ایسنا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به ‌این سوال که چرا به‌عنوان وزیر ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال ندارد، گفت: در شبکه‌های اجتماعی هستم اما ترجیح می‌دهم وزیر برقراری ارتباطات باشم تا وزیر رسانه.

البته برای ارتباط خانوادگی و برقراری ارتباط با دانشجویان همه ساعته آنلاین هستم و پاسخگوی ایمیل نیز هستم‌ اما فرصت زیادی برای حضور در شبکه‌های اجتماعی ندارم.

زارع‌پور ادامه داد: نباید توقع داشت که در همه ساعت‌ها در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشم و پاسخ بدهم. در حال‌حاضر نیز روزانه پیام‌های بسیاری از اکانت‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارم دریافت می‌کنم. اگر بخواهم به‌تمامی پیام‌ها پاسخ دهم و حضور مداوم داشته باشم باید کل کارم را تعطیل کنم‌ اما نگاه منفی به‌شبکه‌های اجتماعی ندارم.

وی خاطرنشان کرد: البته مردم می‌توانند از طریق شماره تلفن ۰۹۱۲۲۹۹۶۳۲۱ و ارسال پیامک برای برقراری ارتباط استفاده کنند. پاسخگوی تماس تلفنی نیستم، اما سعی می‌کنم که پیام‌ها را ببینم و آنها را پیگیری کنم. توصیه‌ام این است که کاربران در صورتی‌که مشکلی در دسترسی به‌اینترنت و خدمات ارتباطی و شکایت نسبت به‌اپراتورها دارند به‌سامانه ۱۹۵ مراجعه کنند. همکاران ما به‌صورت شبانه‌روزی تا رسیدن به ‌نتیجه قطعی، پاسخگوی مشکلات خواهند بود. از هفته آینده نیز در سایت وزارت ارتباطات و از طریق پلتفرم‌های داخلی، یک ساعت را برای ارتباط صوتی با مردم درنظر می‌گیریم تا مردم بتوانند مشکلاتشان را در این حوزه با ما در میان بگذارند.

  پلتفرم‌ها مشکل همه دنیاست

وزیر ارتباطات با اشاره به‌اینکه عصر حاکمیت پلتفرم‌ها (شبکه‌‌های اجتماعی و شبکه‌های خدمات‌رسان) است، گفت: حاکمیت پلتفرم‌ها هم‌اکنون مشکل تمام دنیا است. برای همه کشورها مهم است که فلان پلتفرم چه تعداد کاربر در کشور دارد. دغدغه کشورها این است که با پلتفرم‌های جهانی چه کنند، زیرا این پلتفرم‌ها حافظ قوانین محلی کشورها نیستند، به‌همین دلیل اتحادیه اروپا جرایمی را برای نقض قوانین محلی برای پلتفرم‌های جهانی در نظر گرفته است؛ حتی در مورد مدیریت اینترنت هم نگرانی جهانی وجود دارد. زارع‌پور به‌ایجاد حکمرانی فضای مجازی اشاره کرد و آن را راه‌حلی برای حل مشکلات اقتصادی، اشتغالزایی، امنیتی و فرهنگی در جامعه دانست و گفت: حاکمیت باید حافظ منافع مردم باشد و از حقوق مردم محافظت کند. هم‌اکنون شاهد وجود پرونده‌های متعدد کلاهبرداری و تخلف در فضای مجازی هستیم اما ابزار مناسب برای احقاق‌حقوق مردم در این زمینه وجود ندارد. از سوی دیگر در زمینه تعاملات سیاست خارجی هم موفق به‌ متقاعد‌کردن پلتفرم‌ها برای حفظ قوانین و مقررات کشورمان نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: بنابراین ما نگاهمان ایجابی و فرصت‌محور است. در صورت استفاده درست از این فضا می‌توانیم میلیون‌ها شغل ایجاد کنیم؛ ما به‌هیچ‌وجه دنبال مسدودسازی و محدودسازی کسب‌وکارها نیستیم‌ اما معتقدیم این فضا باید نظم داشته و نظام‌مند باشد و هم از فرصت‌ها حداکثر استفاده را داشته باشیم. ما هر جا خواستیم، توانستیم و موفق بودیم. پلتفرم‌های بسیار موفقی راه‌انداختیم. حساس‌تر از پلتفرم بانکی وجود ندارد؛ این پلتفرم‌ها به‌صورت بومی در کشور راه‌اندازی شده و مردم استفاده می‌کنند و در هر ساعت میلیون‌ها تراکنش در آنها اتفاق می‌افتد.

  متعهد به‌ایجاد شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به‌ عدم‌موفقیت در راه‌اندازی پلتفرم‌های مربوط به ‌شبکه‌های‌اجتماعی و پیام‌رسان بومی گفت: در مورد شبکه پیام‌رسان هم معتقدم که با حمایت گلخانه‌ای و کار نمایشی نمی‌توان کار کشور را راه‌انداخت. باید مدل اقتصادی برای پلتفرم‌ها دیده شود. سیاست ما این است که مطابق مصوبه طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، از راه‌اندازی پیام‌رسان و سایر خدمات پایه کاربردی حمایت کنیم و در این زمینه بسته حمایتی ویژه دیده‌ایم.

زارع‌پور درباره نگرانی مردم از قطع اینترنت جهانی با ایجاد شبکه ملی اطلاعات، به‌توضیح فنی درباره این شبکه پرداخت و گفت: تخصص بنده شبکه‌های کامپیوتری است و با یک مثال ساده سعی می‌کنم تا شبکه ملی اطلاعات را تشریح کنم. صفر تا صد لایه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات در اختیار وزارت ارتباطات است. معنای این جمله این است که یک کسب‌وکار برای راه‌اندازی یک پلتفرم خرید و فروش، نیازمند خرید یک سرور و قراردادن آن در یک مرکز داده است.

وی ادامه داد: اگر این سرور در مرکز داده خارجی میزبانی شود، به‌این معنا است که یک بسته اطلاعاتی باید مسافتی را به‌خارج از کشور طی کند و به‌اروپا و آمریکا برود و ذخیره شود و پس از آن دوباره به‌کشور بازگردد و به‌دست مصرف‌کننده نهایی برسد. اما در صورت وجود شبکه ملی اطلاعات و استفاده از دیتاسنتر خوب داخلی، می‌توان هم هزینه این خروج بسته اطلاعاتی و اختلالات آن را کاهش داد و هم امنیت و استقلال دیتای کاربران به‌مخاطره نمی‌افتد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: در صورت تحقق شبکه ملی اطلاعات یک شبکه پرسرعت و با کیفیت در داخل کشور خواهیم داشت که خدمات بهتری روی آن قابل ارائه خواهد بود و حتی می‌توانیم به‌عنوان هاب انتقال اطلاعات، ترانزیت ارتباطات را برای سایر کشورهای منطقه هم داشته باشیم.

  سرعت اینترنت ثابت باید به ‌۲۵مگابیت ‌برثانیه برسد

وی با بیان اینکه در توسعه دسترسی نقاط دورافتاده به‌شبکه ارتباطی و اینترنت، در چهار سال گذشته کار ویژه‌ای انجام شد، افزود: هم‌اکنون حدود ۹۰ درصد روستاها به‌شبکه دسترسی دارند و حدود ۴۰۰۰ روستا باقی‌مانده که تا پایان ۱۴۰۱ به ‌اینترنت متصل می‌کنیم. در همین حال باید سرعت دسترسی ۸۰ درصد خانوار از طریق اینترنت ثابت تا سال ۱۴۰۴ به ‌۲۵مگابیت ‌برثانیه برسد که این رقم هم‌اکنون به‌طور میانگین حدود ۸ مگابیت است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ‌لزوم توسعه اینترنت ثابت افزود: کشورهای پیشرفته هم‌اکنون فیبر را تا در منازل کاربران برده‌اند و اینترنت ثابت را توسعه داده‌اند و خانه‌ها حتی سرعت هزار مگابیت را تجربه کرده‌اند‌ اما در کشور ما برعکس، توسعه اینترنت موبایل اتفاق افتاده است. ما در برنامه داریم که فیبرنوری را به‌منازل ببریم. زارع‌پور با بیان اینکه برای کسب‌وکارها در جهت توسعه اقتصاد دیجیتال مطابق با اهداف شبکه ملی اطلاعات، سرعت دسترسی ۱۰۰ مگابیت دیده شده است، خاطرنشان کرد: توسعه شبکه ملی اطلاعات به‌معنای قطع دسترسی جهانی نیست بلکه به‌دنبال فراهم کردن یک شبکه با‌کیفیت و پرسرعت هستیم.

  ضامن حریم خصوصی کاربران و حفظ حقوق آنها هستیم

وی درباره برنامه‌های خود در حوزه امنیت اطلاعات و حفظ حریم خصوصی کاربران گفت: تاکیدمان این است که هیچکس بدون طی مراتب قانونی نمی‌تواند به ‌اطلاعات و داده کاربران دسترسی داشته باشد. ما خود را ضامن حریم خصوصی کاربران و حفظ حقوق آنها می‌دانیم. بعضا دیده می‌شود که پلتفرم‌ها اطلاعات کاربران را در اختیار برخی موسسات تبلیغاتی می‌گذارند که باید جلوی اینگونه موارد گرفته شود. دلیل این موضوع این است که قوانین و مقررات ما در این حوزه به‌روز نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه صیانت از داده‌های کاربران یک دغدغه بین‌المللی است، افزود: حتی اتحادیه اروپا در چند سال اخیر قانون GDPR را  برای حفاظت از داده کاربران تصویب کرده است. ما نیز در کشور باید قوانین مشخصی داشته باشیم تا حریم خصوصی کاربران مورد دستبرد قرار نگیرد.

زارع‌پور با اشاره به ‌برنامه‌های خود درباره تحقق اقتصاد دیجیتال در کشور، گفت: اقتصاد دیجیتال یک موضوع بین بخشی است اما هسته اصلی آن مربوط به‌حوزه فناوری اطلاعات می‌شود. سهم تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار از گردش ناخالص ملی بیش از چهار درصد عنوان می‌شود‌ اما برنامه ما این است که باید سهم اقتصاد دیجیتال را از اقتصاد کل کشور به‌۱۰ درصد برسانیم و برای تحقق این هدف نیازمند بومی‌سازی تجهیزات هستیم.

وی با بیان اینکه سالانه یک میلیارد دلار خرید خارجی در شبکه اپراتورهای سیار و ثابت و بخش‌خصوصی داریم، گفت: در یک‌سال و نیم اخیر برای بومی‌سازی تجهیزات حوزه ICT اقدامات خوبی صورت گرفته و با توجه به‌مزیت نسبی که در این حوزه داریم، نهضت بومی‌سازی در تجهیزات این حوزه آغاز شده است. ظرفیت کشور در ساخت تجهیزات «های‌تک» خوب است و حتی در زمینه برخی تجهیزات، تولیدات ایرانی به‌حدود ۸۰ کشور صادر می‌شود و با این پتانسیل قطعا می‌توانیم نیاز داخل را برطرف کنیم. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر توسعه زیرساخت‌های ارتباطی پایدار و توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری برای بخش خصوصی و تسهیل فضای کسب و کار، اظهار کرد: ما می‌توانیم در این حوزه میلیون‌ها شغل ایجاد کنیم؛ هم‌اکنون درآمد برنامه‌نویسی از درآمد نفت بیشتر است. ظرفیت در این فضا زیاد است و تنها نیاز به‌وفاق داریم، از این‌رو قرار است کارگروه اقتصاد دیجیتال را در سطح دولت و با حضور نمایندگان مجلس و نمایندگان بخش خصوصی ایجاد کنیم.

زارع‌پور با بیان اینکه بروز سه اتفاق همزمان صنعت ICT را غافلگیر کرد، گفت: شیوع ویروس‌کرونا تقاضای ترافیک اینترنت را افزایش داد به‌نحوی که میانگین مصرف اینترنت از بهمن ۹۸ تاکنون دوبرابر شده و از ۵ گیگ میانگین مصرف ماهانه به ‌۱۰گیگ رسیده است. در کنار آن تحریم‌های ظالمانه در این حوزه شدت یافت و مشکل بالارفتن ارز برای خرید تجهیزات نیز اتفاق سوم بود. به ‌همین جهت باید تصمیمات مدبرانه در این حوزه بگیریم. اگر با همین فرمان جلو برویم، تا ۶‌ماه آینده در این بخش مشکلات جدی خواهیم داشت اما قول می‌دهم که با کمک نخبگان کیفیت شبکه روز‌به‌روز ارتقا یابد.

  باید برای آسیب‌های فضای مجازی نیز تدبیری ‌اندیشید

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نقش وزارت ارتباطات در فیلترینگ سایت‌ها و پلتفرم‌ها گفت: ما متولی فیلترینگ نیستیم و تنها یک عضو از کارگروه ۱۳نفره تعیین‌مصادیق محتوای مجرمانه محسوب می‌شویم. نگاه ما هم فرصت‌محور است اما معتقدیم که باید برای آسیب‌های فضای مجازی نیز تدبیری ‌اندیشید.

زارع‌پور با بیان اینکه ما مردم و به‌ویژه کودکان و نوجوانان را بی‌پناه در فضای مجازی رها کرده‌ایم، گفت: بیش از ۱۵ سال است که کشورهای مختلف برای این موضوع دغدغه دارند و نگران آسیب کودکان از فضای اینترنت هستند. در این سال‌ها دو‌بار در اجلاس جامعه اطلاعاتی ژنو در نشست مربوط به‌صیانت از کودکان در محیط آنلاین شرکت کردم و متوجه شدم که دنیا برای این موضوع دغدغه دارد.

وی ادامه داد: حتی گوگل در نسخه وب و اپلیکیشن خود تنظیمات جست‌وجوی ایمن را مخصوص کودکان راه‌اندازی کرده تا محتوای نامناسب در اختیار کودکان قرار نگیرد. کشورهای مختلف به‌پلتفرم‌ها اجبار کرده‌اند که نرم‌افزارهای کنترلی در اختیار والدین قرار دهند و به‌همین دلیل است که پلتفرم‌ها در زمان ایجاد، اطلاعات شخصی فرد را دریافت می‌کنند تا متناسب با سن وی، محتوا در اختیارش قرار دهند.