0  |  0

مارگریت پتن، فعال حوزه اقتصاد خانه

مارگریت پتن، فعال حوزه اقتصاد خانه

هیلدا السی مارگریت پتن (Hilda Elsie Marguerite Patten) فعال حوزه اقتصاد خانه، نویسنده و گوینده انگلیسی بود. او یکی از نخستین سلبریتی‌های حوزه آشپزی بود (اصطلاحی که خود میانه خوبی با آن نداشت). او طی جنگ‌جهانی دوم برنامه‌های خود را در رادیو بی‌بی‌سی ارائه می‌کرد و از طریق آن دستورالعمل‌های آشپزی خود را مطابق با محدودیت‌های جیره‌بندی دوران جنگ به اشتراک می‌نهاد.
پس از جنگ، وی استفاده از زودپز را رایج کرد و دهها جلد کتاب منتشر کرد؛ کتاب‌‌هایی که ۱۷۰ میلیون نسخه از آنها به فروش رفت. پتن در ۴ نوامبر ۱۹۱۵ در بث، سامرست انگلستان به دنیا آمد اما در بارنت هرتفوردشایر رشد یافت و در همانجا برنده یک بورسیه تحصیلی در مدرسه گرامر ملکه الیزابت شد. ۱۲ساله بود که پدرش درگذشت و او شروع به آشپزی برای مادر، برادر و خواهرش کرد؛ زیرا مادرش به ناگزیر بر سر شغل معلمی خود بازگشت. پس از پایان دوران مدرسه، به‌عنوان بازیگر در تئاتر رپرتوار شروع به کار کرد و پس از آن وارد حوزه اقتصاد خانه و آموزش‌های آن شد.
جنگ جهانی دوم
در دوران جنگ‌جهانی دوم، وی برای وزارت تغذیه کار می‌کرد و دستورالعمل‌های مبتکرانه خود را بر اساس برنامه جیره‌بندی غذایی دولت در یک برنامه رادیویی تحت‌عنوان «جبهه آشپزخانه: Kitchen Front» ارائه می‌کرد.
تلویزیون و رادیو
از دوران جنگ و نیز از ۱۹۴۶ تا سال ۲۰۰۰ وی در بسیاری از برنامه‌های رادیویی بی‌بی‌سی حضور می‌یافت که از آن میان باید از برنامه «ساعت زنان» یاد کرد. از میان برنامه‌های تلویزیونی که او مرتبا در آنها حضور می‌یافت باید به نخستین مجله تلویزیونی بریتانیا با نام «طراحی‌شده برای زنان: ۱۹۶۰-۱۹۴۷» و «باشگاه آشپزی: ۱۹۶۱-۱۹۵۶» اشاره کرد. از وی به‌عنوان یکی از اولین چهره‌های مشهور (سلبریتی‌های) حوزه آشپزی یاد‌کرده‌اند؛ اصطلاحی که خود آن را دوست نداشت و می‌گفت: «من سلبریتی نیستم! تا روزی که بمیرم من یک اقتصاددان خانه هستم.»
کتاب‌ها
پتن نویسنده کتاب‌های پرفروش بسیاری در بریتانیا بود. در ۱۹۶۱ که کتاب‌های این حوزه با طرح‌های ساده چاپ می‌شد ناشر وی کتابش با عنوان «آشپزی رنگی» را به شکلی بسیار آراسته و پرزرق و برق منتشر کرد.
از «کتاب آشپزی روزانه» وی در ۱۹۶۹ بیش از یک میلیون نسخه به فروش رفت. پتن پس از یک دوره بازنشستگی کوتاه‌مدت در دهه هفتاد، تا اواخر دهه نود زندگیش پیوسته در برنامه‌های غذایی رادیو و تلویزیونی شرکت می‌کرد. او در سال ۲۰۱۵ در ۹۹ سالگی درگذشت.

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: دنیای اقتصاد
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com