0  |  0

ساحره وال‌استریت یا خسیس‌ترین فرد جهان

ساحره وال‌استریت یا خسیس‌ترین فرد جهان

هتی گرین (Hetty Green) ملقب به ساحره وال‌استریت، بازرگان و سرمایه‌دار آمریکایی و ثروتمندترین بانوی آمریکا در «عصر زرین آمریکا» بود. کتاب رکوردهای جهانی گینس از وی با عنوان «خسیس‌ترین فرد جهان» یاد کرده است؛ زیرا وی با آن ثروت عظیم به بخل و ارزان‌خری شهرت داشت، از خرید لباس‌های گران و تهیه آب گرم برای خود سر باز می‌زد و تنها یک دست لباس داشت که تنها زمانی که کاملا کهنه و نخ‌نما می‌شد، آن را تعویض می‌کرد. وی زمانی به عنوان یک سرمایه‌دار با ثروتی عظیم شناخته شد که تقریبا همه سرمایه‌داران مرد بودند.
نیویورک‌تایمز پس از مرگش نوشت: این واقعیت داشت که خانم گرین مسیر حرفه‌ای و شغلی خود را به موضوعی برای کنجکاوی، اظهارنظر و شگفتی بی‌پایان بدل کرد.
وی با نام خانوادگی پدری هنریتا هاولند رابینسون در ۲۱ نوامبر ۱۸۳۴ در نیوبدفوردِ ماساچوست به دنیا آمد. خانواده ثروتمند وی به شکار نهنگ اشتغال داشته و از کویکرهایی بودند که یک ناوگان بزرگ شکار نهنگ در اختیار داشته و در عین حال در کار تجارت با کشور چین هم بودند. او در ۲سالگی نزد پدربزرگش گیدئون هاولند و عمه‌اش سیلویا فرستاده شد تا با آنان زندگی کند. در ۱۰سالگی وارد مدرسه شبانه‌روزی الیزا وینگ در ساندویچ شد. پدرش پس از مرگ گیدئون، رئیس شرکت صید نهنگ آیزاک هاولند شد. او از ۱۳ سالگی حسابداری خانواده را بر عهده گرفت. با مرگ مادرش در ۱۸۶۰، خانه‌ای ۸‌هزار دلاری (۲۳۰‌هزار دلار به ارزش امروز) برای وی به ارث گذاشت و در نیوبدفورد هم عمه‌اش بیش از نیم‌میلیون دلار سهام به ارزش امروز به وی هدیه داد. پدرش هم در ۱۸۶۵ مرد و ارثیه‌ای برابر با ۱۰۱‌میلیون دلار به ارزش امروز برایش به جا گذاشت. در ۱۸۶۷ هتی که ۳۳ ساله بود با تاجری مشهور به نام ادوارد هنری گرین ازدواج کرد، با این شرط که ادوارد از تمام حقوق مالی خود از این ازدواج صرف‌نظر کند و ادوارد نیز پذیرفت. هتی که در یک پرونده مرتبط با وصیت‌نامه عمه‌اش، به جعل سند وصیت نامه متهم بود با شوهرش راهی لندن شد؛ جایی که دو فرزندشان به دنیا آمدند. آن دو در ۱۸۸۵ متارکه کردند اما همچنان زن و شوهر قانونی باقی مانده و بعدتر وقت بیشتری را با هم می‌گذراندند.

هتی گرین در کار خود از راهبرد سرمایه‌گذاری خلاف‌گرا و وارونه کار پیروی می‌کرد و به گفته خودش «وقتی چیزهایی ارزان‌قیمت باشد و خواهان ندارند، من آنها را خریده و نگه می‌دارم تا قیمت‌شان بالا برود و در آن زمان مردم دیوانه به دست آوردنشان می‌شوند. در باور من، راز همه کسب‌وکارهای موفق در همین نکته نهفته است.» وی در سال ۱۹۱۶ درگذشت.

 

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: دنیای اقتصاد
مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com