0  |  4

ايده‌ي كسب و كار خود را چگونه بيابيم؟

ايده‌ي كسب و كار خود را چگونه بيابيم؟

آغاز سال جديد، زمان خوبي براي شروع يك كسب و كار است. ولي براي اين كار ابتدا بايد مفهوم "برنده شدن" را بدانيد.  براي اينكه موفق شويد بايد به ايده‌هاي زيادي فكر كنيد و با استفاده از راه‌هاي مختلف، ايده‌هاي جديدي در ذهن خود ايجاد نماييد.

هشت تكنيك زير در يافتن يك ايد‌ه‌ي خلاقانه‌ به شما كمك مي‌كنند:

1 . از خودتان بپرسيد گام بعدي چيست؟

معمولا ايده‌هاي موفق كسب و كار در رتبه‌هاي بالا قرار دارند. به روندها و تكنولوژي‌هاي برتر فكر كرده و ببينيد كه چطور مي‌توانيد خودتان را به آن سطح برسانيد. مثلا به نوآوري‌هاي مربوط به سيستم‌هاي خانگي مثل تلويزيون‌هاي جديد شركت اپل فكر كنيد و بررسي كنيد كه آنها از چه روش‌هاي جديدي براي سرگرم كردن شما در منزلتان استفاده كرده‌اند؟

2 . براي رفع نگراني‌هاي خود، كاري انجام دهيد.

وقتي يكي از دانشجويان به خاطر هزينه‌ي بالاي كتاب‌هاي درسي قادر به خريد آنها نبود، تصميم گرفت يك سايت ايجاد كرده و در آنجا كتاب‌هاي درسي را با تخفيف 60 درصد اجاره دهد.

فقط بايد دغدغه‌ها و نگراني‌هاي خود را شناسايي كرده و ببينيد چه چيزهايي در زندگي باعث سرخوردگي و ناراحتي شما شده‌اند، و سپس براي رفع آنها يك ايده‌ طرح كرده و كسب و كار خود را بر اساس آن ايده راه‌اندازي نماييد.

3 . شكاف‌ها را پيدا كرده و سعي كنيد آنها را پر كنيد.

قرار نيست با ايده‌ي كسب و كار خود چيزي را كه وجود دارد دوباره اختراع كنيد. در اين صورت دوباره‌كاري مي‌شود. در عوض اطراف خود نگاه كرده و ببينيد كه در يك صنعت چه كمبودها و شكاف‌هايي وجود دارد و سپس سعي كنيد اين كمبودها را برطرف كرده و شكاف‌ها را پر كنيد.

4 . مهارت‌هاي خود را در يك حوزه‌ي كاملا جديد به كار ببريد.

مهارت‌هاي خود را در نظر گرفته و ببينيد كه چطور مي‌توانيد از اين توانايي‌هاي خود در يك عرصه‌ي جديد به طور مفيد استفاده كنيد.

5 . دسته‌اي را انتخاب كنيد كه از نوآوري‌هاي اخير در آن استفاده نشده است.

وقتي مي‌خواهيد ايده‌اي طرح كنيد، بازارهايي را شناسايي نماييد كه فاقد بسياري از نوآوري‌هاي اخير مي‌باشند. مثلا شركت‌ها نياز دارند اطلاعات بيشتري را در مورد يك دارو اعلام كنند. به همين منظور مي‌توانيد از يك برچسب اضافي براي درج جزئيات استفاده كنيد.

6 . نسخه‌ي ارزان‌تري از محصولات موجود را توليد كنيد.

برخي شركت‌ها معمولا در آغاز كار خود محصولات موجود را با قيمت‌ كمتر به مشتريان عرضه مي‌كنند.

7 . با خريداران صحبت كنيد.

براي اينكه ايده‌ي شما نياز مردم را برطرف كند،‌ بهترين راه اين است كه با خريداران صحبت كنيد. مثلا اگر به تجارت الكترونيك علاقه داريد يك نظرسنجي آنلاين به مشتريان بالقوه ارسال كرده و از علايق و نيازهاي آنها مطلع گرديد.

8 . چند محصول را با هم تركيب كنيد.

گاهي با تركيب چند محصول و توليد يك محصول جديد ممكن است ايده‌هاي جديدي به ذهنتان برسد. يادتان باشد كه ممكن است بعضي از اين ايده‌ها وحشتناك باشند، ولي گاهي هم از بينشان يك ايده‌ي عالي بيرون مي‌آيد.

برگرفته از سايت entrepreneur.com

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com