0  |  0

جایگاه جهانی ایران در شاخص نوآوری 14 رتبه صعود کرد

جایگاه جهانی ایران در شاخص نوآوری 14 رتبه صعود کرد

محمد فرهادی روز پنجشنبه در دوازدهمین همایش جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در اصفهان افزود: در سال گذشته 120 میلیارد تومان به پارک ها و مراکز علمی و تحقیاتی اختصاص داده شد اما گردش مالی در این مراکز یک هزار و 800 میلیارد تومان بود.
وی همچنین حجم صادرات مراکز دانش بنیان را در سال گذشته 85 میلیون دلار برشمرد و گفت: توانمندی پارک ها و مراکز رشد، قابلیت تولید ثروت در این مراکز را نشان می دهد.
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: 800 محصول فناورانه در سال گذشته در پارک ها تولید و 750 ایده دانشگاهی تبدیل به محصول شد.
فرهادی خاطرنشان کرد: 600 محصول نیز برمبنای مقولات علمی، تجاری سازی و روانه بازار و همچنین سه هزار و 700 هسته فناوری در هسته علمی دانشگاه ها ایجاد شد که این امر تعامل زیاد پارک ها و مراکز دانشگاهی را نشان می دهد .
فرهادی همچنین به ایجاد 30 هزار فرصت شغلی پایدار در پارک ها ومراکز علمی و تحقیقاتی کشور در سال گذشته اشاره کرد و گفت: همه این آمارها جهش علمی و فناوری کشور برمبنای رویکرد های حمایتی را نشان می دهد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل تصریح کرد: یکی از منطقی ترین و اصلی ترین اقداماتی که می توان بر مبنای این شعار انجام داد توسعه سازمان های علمی و رشد اقتصاد مبتنی بر دانش است.
فرهادی گفت: مقاوم سازی اقتصاد تا حد زیادی همان اقتصاد دانش بنیان است و سیاست های اصلی این وزارت خانه ارتباط تنگاتنگی با دیپلماسی خارج از کشور دارد و بر همین اساس تعامل با مراکز علمی جهان و همچنین دانشمندان رشته های مختلف بطور گسترده پیگیری می شود.
وی افزود: در سال گذشته 200 دانشمند ایرانی در رده بندی برترین دانشمندان جهان قرار داشتند و حجم مقالات علمی ایران در جهان 1.5 درصد بود و این در حالیست که جمعیت ایران تنها یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می دهد.
وزیر علوم تصریح کرد: رشد علمی ایران در جهان در سال گذشته مثبت چهار درصد بود و این در حالیست که اکثر کشورهای منطقه رشد علمی منفی داشتند.
وی افزود: وجود یکهزار دانشگاه ، 700 پژوهشگاه ، 38 پارک علمی و فناوری، 167 مرکز رشد فناوری ، 350 انجمن علمی، 600 شرکت دانش بنیان مستقر در پارک ها، چهار هزار و 400 واحد فناوری و یکهزار و 500 نشریه علمی و پژوهشی ظرفیت های بسیار زیادی را برای تولید ثروت مبتنی بر دانش و فناوری ایجاد کرده است.
فرهادی با بیان اینکه کیفی سازی دانشگاه ها نیز جزو برنامه های اصلی وزارت خانه بوده است گفت: 13 دانشگاه ایران در زمره یک درصد دانشگاه های برتر جهان قرار دارد و 1.7 درصد مقالات برتر دنیا را به خود اختصاص داده است.
وزیر علوم، تحیقات و فناوری همچنین تشکیل هیات امنا در دانشگاه ها، پارک ها و مراکز علمی را ضروری دانست و گفت: تشکیل هیات امنا در دانشگاه ها و مدیریت توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در انتظار تایید شورای نگهبان است.
وی خاطرنشان کرد: این امر می تواند تا حد زیادی این مراکز را توسعه دهد و در تصمیمات مفید واقع شود.
وی افزود: ویژگی های اقتصاد متمرکز بر دانش و ایده و علم ، ایجاد موتور محرک در اقتصاد نوین است و اقتصاد های مبتنی بر دانش و فناوری، پویا، پایدار و مقاوم در برابر عوامل سیاسی است.
فرهای تصریح کرد: نیروی انسانی، زیرساخت های تولید دانش، مراکز علمی و قوانین مرتبط برای امور علمی، همگی نقش بسزایی در رشد علم و فناوری در کشور ایفا می کند.
دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی امروز با هدف ترویج و توسعه فن‌آفرینی، خلاقیت و نوآوری، معرفی فن‌آفرینان به عنوان موتور حرکت و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد فضای تعامل در میان فعالان عرصه‌های مختلف فن‌آفرینی و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هتل عباسی اصفهان آغاز به کار کرد.
این جشنواره در دو بخش مسابقه ای و غیرمسابقه‌ای برگزار می شود که بخش مسابقه‌ای شامل طراحان کسب و کار، فن‌آفرینان (شرکت‌های دانش بنیان) و سرمایه‌گذاران کارآفرین (Venture Capital) است.
این جشنواره با حضور مسئولان نهادهای علمی و سازمان های دانش بنیان کشورهای نظیر فرانسه، فنلاند، چین، اندونزی، مالزی، کره جنوبی، ترکیه، عراق، عمان، آذربایجان و نیجریه و با حضور دکتر شمس الدین مدیر مرکز منطقه ای 'ISTIC'، پروفسور کانگ دبیر کل انجمن تکنوپولی جهانی و خانم لاروش مدیر دفتر منطقه یونسکو در تهران در حال برگزاری است.
جشنواره ملی شیخ بهایی از سال 83 هر سال از سوی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان نخستین و تنها شهرک تحقیقاتی کشور از 20 سال گذشته فعالیت خود را با ایجاد نخستین پارک فناوری و مرکز رشد فناوری کشور آغاز کرد.
اکنون بیش از 400 شرکت دانش بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مستقر است.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایرنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com