0  |  0

برای بهره‌گیری از تخصص ایرانیان خارج از کشور تلاش می‌کنیم

برای بهره‌گیری از تخصص ایرانیان خارج از کشور تلاش می‌کنیم

محمد فرهادی گفت: ویژگی‌های اقتصاد نوین جهانی بر اساس فناوری و فن‌آفرینی است که عامل اصلی به وجود آمدن اقتصادهای نوین درحال‌توسعه است.
وی در ادامه افزود: اقتصادهای مبتنی‌بر اقتصاد دانش‌بنیان، یکی از پایدارترین اقتصادهاست که در این راستا در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شده، بدون شک یکی از مولفه‌های اقدام و عمل برای پی‌ریزی مسائل کشور، توسعه پایدار اقتصاد مقاومتی است که باید بر این اساس برنامه‌ریزی شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: سه رکن اصلی اقتصاد دانش‌بنیان عبارت است از سرمایه نیروی فکری و انسانی، زیرساخت‌های فناوری و قوانین انجام امور علمی و فناوری که این مولفه‌ها از اصلی‌ترین مسائل مورد نیاز کنونی در کشور است.
فرهادی در ادامه با اشاره به قرار گرفتن۲۰۰ دانشمند برتر ایرانی در میان دانشمندان دنیا، بیان داشت: سهم ایران در تولید مقالات علمی دنیا 5/1درصد است و ایران رشد چهار درصدی در رتبه‌های علمی دنیا را داشته است، در حالی که رشد علمی اکثر کشورهای پیشرفته منفی بوده است. همچنین وجود بیش از هزار دانشگاه و موسسه، ۷۰۰ پژوهشگاه علمی، ۳۸ پارک علم و فناوری و ۱۶۷ مرکز رشد، از جمله اعتبارات علمی در ایران است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه حدود پنج میلیون دانشجو و عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های کشور مشغول به فعالیت هستند، خاطرنشان کرد: ۳۵۰ انجمن علمی و فناوری، ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری، ۴۴۴۰۰ واحد فناور و ۱۵۰۰ نشریه علمی ـ مهندسی در سال گذشته داشته‌ایم که بیش از ۱۳ دانشگاه کشور در زمره دانشگاه‌های برتر علمی دنیا قرار گرفته و 7/1 درصد از مقالات علمی دنیا را در کشور تولید کرده‌ایم.
وی با تاکید بر اینکه رتبه ایران در تبدیل ایده به محصول باید ارتقا یابد ، گفت : باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود علمی در کشور این جایگاه را ارتقا دهیم، اما با این وجود رتبه نوآوری ایران در دولت جدید رشد قابل‌قبولی داشته و ۱۴ رتبه میان سطح علمی کشورهای دنیا ارتقا یافته و ۸۰۰ محصول فناورانه و ۷۵ ایده دانشگاهی تبدیل به محصول شده است.
فرهادی با تأکید بر لزوم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، بیان داشت:‌ ایده‌های زیادی تبدیل به محصول و تجاری‌سازی شده و همچنین ۳۷۰۰ هسته فناوری متقاضی ورود به مراکز رشد در کشور داشته‌ایم که در سال گذشته نیز ۳۰ هزار شغل پایدار در مراکز رشد و پارک‌های علمی و فناوری ایجاد شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: اعتبار پارک‌های علمی و فناوری در سال گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان بوده و ۸۵ میلیون دلار صادرات محصولات دانش‌بنیان داشته‌ایم.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: ایلنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com