0  |  0

7 دلیل برای موفقیت در زمینه کارآفرینی

7 دلیل برای موفقیت در زمینه کارآفرینی

ایران با اقتصاد ۴۰۰ میلیارد دلاری پس از عربستان سعودی دومین قدرت اقتصادی در خاورمیانه است و براساس پیش‌بینی بانک جهانی، در سال پیش‌رو شاهد رشدی ۷ درصدی خواهد بود.
هرچند تغییرات و تحولات اقتصادی ایران هنوز کاملا قابل پیش‌بینی نیست اما با توجه به سیستم آموزش عالی ایران که سالانه نزدیک به ۲۳۳ هزار مهندس و متخصص وارد بازار کارآفرینی می‌کند باید امید زیادی به راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای نوین یا استارتاپ‌ها داشت.
مجله فوربس هفت دلیل برای رشد کارآفرینی در ایران منتشر کرده است که در زیر می‌توانید مطالعه کنید:
۱- حجم اقتصاد و برداشته‌شدن تحریم‌های جهانی
ایران کشوری با جمعیت ۸۰ میلیون نفر و با ظرفیت‌های صنعتی بالا، از لحاظ تولیدی جایگاه ممتازی را در بین کشورهای خاورمیانه به خود اختصاص داده است. درآمدهای حاصل از فروش گاز و نفت تنها ۱۰ درصد تولید ناخالص کشور (GDP) را تشکیل می‌دهد و این به آن معنی‌ است که دامنه تولیدات ایران بسیار گسترده‌تر از دیگر کشورهای نفتی است.
همچنین با برداشته‌شدن تحریم‌های جهانی موج سرمایه‌گذاران مشتاق از اروپا و آسیا به این کشور سرازیر شده است اما هنوز تحریم‌های آمریکا به قوت خود باقی است و معامله‌گران آمریکایی راهی به این بازار پیدا نکرده‌اند.
۲- جمعیت تحصیلکرده و باسواد
نزدیک به ۹,۴ درصد از جمعیت کشور یعنی ۷,۵ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی هستند که بیشتر از کل جمعیت کشور اردن است. این نشان‌‎دهنده افزایش سطح دانش کلی جامعه است و می‌تواند توان علمی کشور را در توسعه طرح‌های کارآفرینانه افزایش دهد.
۳-پتانسیل زیاد در حوزه فناوری
ایران دارای دانشگاه‌های معتبری در حوزه فناوری‌های نو (Nanotechnology) است و پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی بزرگی مانند دانشگاه MIT برای پیشروی در حوزه‌های فناوری ایجاد کرده است.
۴- ارتباط میان کارآفرینان ایران و آمریکا با وجود تحریم‌ها
با وجود تحریم‌هایی که از سوی آمریکا ایران وجود دارد، فعالیت و دانش کارآفرینی این کشور با مجموعه‌های مرتبط در آمریکا و دیگر کشورهای جهان مانند TED و iBridges در ارتباط و همکاری هستند.
۵- نوسازی زیرساخت‌های کشور
زیرساخت‌های ایران مخصوصا در حوزه مخابرات در حال بازسازی و پیشرفت است. این امر باعث شده است در طرح‌های کارآفرینانه بتوان از این پلتفرم‌ها استفاده و روی آن سرمایه‌گذاری کرد.
۶- تغییرات با سرعت زیادتر از انتظار مردم اتفاق می‌افتد
کریستوفر شرودر Christopher Schroeder، از سرمایه‌گذاران آمریکایی در حوزه استارتاپ‌های نوین می‌گوید، خاورمیانه دستخوش توفانی از کارآفرینی است که به سرعت و با شتاب همه‌چیز را تغییر می‌دهد.
وی در مورد دو سفر متوالی خود به ایران از تغییرات در زمینه مخابرات و فعال شده خدمات 3G و 4G برای ۲۰ میلیون نفر شگفت زده شده بود.
۷- کارآفرینی بازده بالایی دارد
در بازار آمریکا اکثر بخش‌های تولیدی در آن از فناورای متاثر شده‌اند، اما کارآفرینی در ایران جوان است و این به آن معناست که کارآفرینان در ایران می‌توانند عرصه‌های جدیدی را فعال کنند.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com