0  |  0

تهیه طرح اصلاح نظام بانکی در ۴ محور

تهیه طرح اصلاح نظام بانکی در ۴ محور

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت اقتصاد با انتشار اطلاعیه ای در خصوص طرح اصلاح در نظام بانکی نوشت:"براساس ابلاغیه ریاست جمهوری به معاون اول رئیس جمهور مأموریت داده شد با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برنامه جامع اصلاح نظام بانکی کشور را در چندین محور تهیه و عملیاتی نمایند که کمیته مربوطه در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تشکیل و آغاز بکار نموده است.

ساماندهی مناسب تأمین مالی کوتاه مدت و میان مدت فعالیتهای اقتصادی از طریق نظام بانکی، وصول مطالبات غیرجاری، ایجاد زمینه رقابت در فعالیتهای اقتصادی و بنگاه داری، انتظام بخشی به بازار پول از طریق ساماندهی مؤسسات اعتباری غیرمجاز و افزایش قدرت وام دهی بانک ها از طریق افزایش سرمایه بانک ها از جمله این محورها می باشد.

همچنین، طرح اصلاح نظام بانکی با مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی و با هدف شناسایی و از بین بردن چالش های رویاروی نظام بانکی کشور و افزایش قابلیتهای بخش بانکداری و ایجاد زمینه های لازم برای ایفای نقش مؤثر آن در پشتیبانی از توسعه اقتصادی کشور در چهار محور زیر تهیه و فرآیند عملیاتی آن شروع شده است.

محور اول با عنوان حوزه ارکان نظام پولی شامل زیر محورهای بهبود ایفای نقش مؤثر بانک مرکزی در اقتصاد، حدود مناسب برای استقلال بانک مرکزی در اقتصاد، بهبود نظارت بانک مرکزی، سیاست پولی مؤثر و بهبود کارایی مقامات پولی (هیات نظارت، شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی و ... ) می باشد.

محور دوم با عنوان حوزه عملیات بانکی نیز شامل زیر محورهای: تحقق حاکمیت بخش واقعی اقتصاد بر بخش پولی، تحقق مأموریت واسطه گری مالی نظام بانکی، ساده سازی فرآیند ها و عملیات، افزایش کارایی و اثر بخشی، التفات ویژه به شرایط اقتصادی کشور و استانداردهای بانکداری اسلامی و واقعی کردن نرخ های سود بانکی می باشد.

محور سوم حوزه نهادی–ساختاری بانک ها با عناوین ایفای نقش مؤثر نظام بانکی در تأمین مالی اقتصاد، بهبود ساختارهای مالکیتی و مدیریتی بانک ها، بهبود وضعیت مشارکت مالی دولت در سیستم بانکی، ایجاد فضای رقابت سالم در نظام بانکی کشور، اصلاح قوانین و مقررات مؤثر بر بانک ها و بازتعریف مأموریت ها و اصلاح اساسنامه ها منطبق با اصلاحات پیشنهادی از جمله زیر محورهای آن می باشد.

محور چهارم با عنوان حوزه سیستم یکپارچه بانکی شامل زیر محورهای: بستر سازی برای استقرار سیستم های یکپارچه بانکی در کشور، ارائه معماری کلان ارکان فناوری اطلاعات نظام بانکی کشور، کمک به جاری سازی اطلاعات عملکردی بانک ها به سوی تصمیم گیران و مدیران نظام بانکی و اقتصادی کشور و بهبود سیستم های نظارتی نظام بانکی کشور می باشد.

شایان ذکر است تاکنون و در اجرای طرح اصلاح نظام بانکی، گزارش های مربوط به گام اول طرح یادشده به شرح زیر تهیه گردیده و اقدامات مربوط به سایر گام ها نیز در دست انجام است:
1. تجزیه و تحلیل چالش های نظام بانکی کشور
2. تجزیه و تحلیل ساختار و ارکان نظام پولی و بانکی کشور
3. تجزیه و تحلیل فرآیندها، عملیات، قوانین، مقررات، آیین نامه ها و دستورالعمل های بانکی
4. تجزیه و تحلیل فناوری اطلاعات نظام بانکی کشور
5. بررسی روند صنعت بانکداری در جهان
6. تدوین مشخصه های مطلوب بانکداری اسلامی
7. مطالعه تطبیقی از طرح تحول در نظام بانکی کشور
8. تدوین مأموریت و چشم انداز نظام بانکی کشور"

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری تسنیم
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com