0  |  0

موانع ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بورس اعلام شد

موانع ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بورس اعلام شد

فردین آقابزرگی- مدیر عامل کارگزاری بانک آینده – در خصوص ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس گفت: برخی از قوانین و مقررات ما اجازه ورود آسان سرمایه‌ های خارجی را نمی‌دهد که از جمله این مقررات تعیین نرخ تسعیر برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزی است. زیرا یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری از دید سرمایه‌گذاران خارجی خرید یونیت‌های ارزی صندوق‌هاست به طوری که این واحد‌ها می‌توانند ضامن نقدشوندگی و سودآوری داشته باشند و بالاترین رکن ناظر هم به فعالیت آنها نظارت دارد.

مدیر عامل کارگزاری بانک آینده تصریح کرد: جا دارد قبل از این‌که با آغوش باز درهای ورود سرمایه را به سرمایه‌گذاران خارج از کشور که ریسک‌پذیری بالایی دارند باز کنیم قدری بررسی‌های خود را متوجه رفع سرمایه‌گذاران پرریسک کنیم، چرا که آنها با طرح موضوع سوالاتشان می‌توانند گره‌های زیادی از سرمایه‌گذاران داخلی باز کنند که از جمله آن عدم تغییر سیاست‌های اقتصادی در یک بازه زمانی مشخص است علاوه بر اینکه تعیین نرخ ارز واحد در کشور و تعیین امین و ضامن برای نظام سرمایه گذاری خارجی نیز باید حل شود.

این کارگزار بورس عنوان کرد: نکته‌ای که باید در شرایط کنونی دقت داشته باشیم ورود سرمایه از خارج از کشور با منشا نامشخص و نامعلوم که ابعاد مشکوک به پولشویی نیز می‌تواند داشته باشد و خروج یکباره همین سرمایه‌ها است در مقابل می‌تواند شوک اقتصادی نامطلوبی را در اقتصاد ما وارد کند.

آقابزرگی ادامه داد: این در حالی است که بدون برنامه و صرفا جهت تامین نقدینگی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری به هر قیمت، ممکن است بهای گزاف و جبران‌ناپذیر برای اقتصاد نفتی ما داشته باشد. شاید به نوعی مشابه بیماری‌ هلندی که به یکباره کشور در برابر حجم وسیعی از نقدینگی حاصل از ورود ارز به کشور بشود.

مدیر عامل کارگزاری بانک آینده ادامه داد: برآورد این است که اغلب سرمایه‌گذاران علاقه‌مند که البته سطح ریسک‌پذیری کمتری دارند به صورت مستقیم سرمایه‌گذاری خواهند کرد و عمدتا در بخش‌های انرژی، it، حمل‌ونقل و صنایع زیربنایی وارد شوند، اما به تناسب ممکن است وابستگی‌هایی نیز ایجاد کنند، چرا که انتظارات آنها در قالب انحصار و بهره‌برداری خاص طی بازه زمانی مشخص باشد و اینجا لزوما باید به دقت مورد ارزیابی قرار بگیرد که تا چه حدی این سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه خواهد بود.

آقابزرگی تصریح کرد: تا این لحظه اغلب مشتاقان سرمایه‌گذاری در ایران، توسط ایرانی‌های مقیم خارج از کشور هدایت شده‌اند و این افراد با سطح ریسک این اقتصاد آشنا هستند و قاعدتا سرمایه‌گذاری بلندمدتی را که ما باید مدنظر داشته باشیم، کوتاه‌تر و محدودتر از آنچه تصور داشته‌ایم، در محاسباتشان لحاظ خواهند کرد.

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

منبع: خبرگزاری ایسنا
مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com