0  |  1

چرا مطالعه امکان‌سنجی حیاتی است؟

چرا مطالعه امکان‌سنجی حیاتی است؟

مطالعات امکان‌سنجی معایب و مزایای پروژه آینده‌مان را تحلیل می‌کند. این مطالعه ممکن است داوطلبانه انجام شود یا به‌عنوان پیش‌شرطی موردنیاز جهت تأمین مالی از سوی وام‌دهنده تعیین شود. مطالعه امکان‌سنجی قبل از شروع تلاشی بزرگ، به شما و کارکنان‌تان برنامه مشخصی می‌دهد تا پس از شروع پروژه با چشمی باز به پیش بروید. شما می‌توانید مطالعه امکان‌سنجی را انجام دهید که کل پروژه را پوشش می‌دهد یا اینکه وظایف خاص‌تری را مدنظر دارد. اگر زمان و پول کافی در اختیاردارید، پروژه‌های بزرگ را به چند بخش تقسیم کنید و مطالعات امکان‌سنجی را برای هر یک از بخش‌های مذکور به‌صورت جداگانه انجام دهید. این فعالیت تضمین‌کننده جزییات حیاتی برای کل پروژه است و  تحلیلی کامل از کسب‌وکار ارایه می‌دهد.

دغدغه‌ها و اهمیت مسائل محیط زیستی:

مطالعه امکان‌سنجی ممکن است توسط سازمان دولتی به‌عنوان بخشی از یک مجوز ساختمانی یا درخواست تجدیدنظر؛ موردنیاز باشد. این امر به ویژه در مناطقی که دارای گونه‌های خطرناک یا دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و دیگر راه‌های آبی هستند که ممکن است موجب آلودگی شده و به محیط‌زیست  آسیب برساند؛ اهمیت دارد. درصورتی که کسب‌وکارتان زباله‌های خاصی را تولید می‌کند، مراحل دفع مناسب را مورد بحث قرار دهید. فهرستی از اقدامات کمکی که شرکت قصد دارد برای جبران خسارت ایجاد کند؛ بیان کنید.

ریسک‌های قانونی:

اگر محصولاتی با خطرات قابل توجه تولید می‌کنید، مطالعه امکان‌سنجی قانونی می‌تواند به شما در پیش‌بینی مشکلات آینده کمک کند. این مطالعه ممکن است شما را به این نتیجه برساند که محصول نباید تولید شود. حتی اگر محصولات خطرناکی را هم به فروش نرسانید، قوانین کار می‌تواند،‌ روی کسب‌وکارتان تأثیر بگذارد. هنگام تهیه این نوع مطالعه امکان‌سنجی، احتمالا نیاز به مشاوره با وکیل ویژه با اطلاعات تخصصی محل و صنعت داشته باشید.

چرا می‌گوییم مطالعه امکان‌سنجی حیاتی است؟

نقل‌مکان و جابه‌جایی:

مطالعات امکان‌سنجی در هنگام برنامه‌ریزی برای انتقال و جابه‌جایی شرکت‌تان مفید هستند. اگر شما به کشوری خارجی نقل‌مکان ‌کنید، ممکن است با فرهنگی کاملاً متفاوت روبرو شوید. ممکن است اختلافات منطقه‌ای قابل‌توجهی بین کشورها وجود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، حرکت از کانزاس به لس‌آنجلس می‌تواند برای نیروی کارتان شوک فرهنگی ایجاد کند. به‌طور کامل درباره امکان‌سنجی تدارکات و هزینه‌های پیش‌بینی‌شده این جابه‌جایی بحث کنید. فراموش نکنید که هزینه‌های منابع انسانی را برای کارکنانی که نیاز به نقل‌مکان دارند؛ مدنظر قرار دهید.

پروژه‌های توسعه:

پیامدهای اقتصادی اضافه کردن امکانات جدید، کارمندان یا کانال‌های توزیع را در نظر بگیرید. تمام جنبه‌های فنی پروژه، مانند تهیه مبلمان اداری و سیستم‌های فناوری اطلاعات را موردبحث قرار دهید. ادغام بعدی با شرکت‌های دیگر هم دلیل خوبی برای انجام مطالعه امکان‌سنجی است. اگر شرکت‌تان وارد بازار جدیدی شود یا محصول جدیدی را راه‌اندازی کند، ممکن است بخواهید روند تقاضا را مورد مطالعه قرار دهید، که اندازه بازار، رشد بالقوه آن، تقاضای فعلی و چگونگی خشنودی شما از رقبای‌تان را اندازه‌گیری می‌کند.

جذب سرمایه:

مطالعه‌ی امکان‌سنجی می‌تواند میزان موفقیت در تلاش‌های جمع‌آوری پولی برای سازمان‌های غیرانتفاعی را بهبود بخشد. این مطالعه نشان می‌دهد که اهداکنندگان بالقوه سرمایه آماده هستند و به‌دلیل نوع کسب‌وکارتان؛ سرمایه‌گذاری می‌کنند. تمام اهداف مالی سازمان نیز در سندی مکتوب مشخص می‌شوند.

مارال مختارزاده(کارشناس ارشد کارآفرینی)

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com