1  |  4

چرا طرح‌های کسب‌وکار طولانی، خطر شکست در کسب‌وکار را افزایش می‌دهند؟

چرا طرح‌های کسب‌وکار طولانی، خطر شکست در کسب‌وکار را افزایش می‌دهند؟

طرح‌های کسب‌وکار برای چالش‌های اجرایی، مانند ساخت کارخانه‌ای جدید یا افزایش نیروی فروش، عالی هستند. با این حال، تکیه بر یک طرح تجاری زمانی که به نوآوری و سرمایه‌گذاری‌های جدید نیاز دارد، می‌تواند ریسک زیادی به همراه داشته باشد. در حقیقت، طرح‌های کسب‌وکار طولانی اغلب خطر شکست را افزایش می‌دهند.

در ادامه باهم این موضوع را بیشتر بررسی می‌کنیم:

آیا تاکنون طرح کسب‌وکاری برای متقاعد کردن کارفرمایان یا سرمایه‌گذاران در مورد ارزش ایده‌تان نوشته‌اید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، به آنچه انجام داده‌اید فکر کنید. شما احتمالاً سعی کرده‌اید توضیح دهید که «چرا ایده‌تان با توجه به مطالعات بازار خوب است؟» یا اینکه صفحات زیادی را صرف پیش‌بینی‌های مالی کرده‌اید. در واقع چگونگی پیاده‌سازی این ایده را بیان کردید. این خوب نیست! باید این نکته را بدانید: طرح کسب‌وکار دقیق و تفصیلی شما می‌تواند خطر شکست‌تان را افزایش دهد.

اما راه‌حل چیست؟

یکی از صاحب‌نظران در دانشگاه ام آی تی توصیه می‌کند به جای اینکه طرح کسب‌وکارتان را طولانی بنویسید، باید بیشتر تمرکزتان را بر آزمودن و ارزیابی مداوم معطوف کنید. وقتی‌که شواهد کافی برای ارزش پیشنهادی‌تان داشته باشید و نشان دهید که مشتریان خواهان آن هستند، مدل کسب‌وکاری سودآور و مقیاس‌پذیر خواهید داشت.

برای رسیدن به این امر، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ایجاد نمونه اولیه: ایده خود را با بوم مدل کسب‌وکار و بوم ارزش پیشنهادی غنی کنید.
  • سؤال و مسئله:‌ از خودتان بپرسید به چه چیزهایی برای موفقیت ایده‌تان نیاز دارید؟ در واقع فرضیه‌های اساسی را تعریف کنید.
  • آزمودن: ارزیابی مطلوبیت (آیا مشتریان ایده را می‌خواهند؟)، امکان‌سنجی (آیا می‌توانیم آن را بسازیم؟) و پایداری (آیا سودآور خواهد بود؟) 
  • تکرار کردن: ابتدا مدل کسب‌وکار و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را با دقت و با طرح جزئیات ایجاد کنید و سپس با استفاده از شواهد به دست آمده در مراحل قبل، آن‌ها را با هم تطبیق دهید.

امروزه بسیاری از متخصصان به‌شدت با طرح‌های طولانی کسب‌وکار در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری، مخالف هستند؛ زیرا این نوع طرح‌های کسب‌وکار، فانتزی و خام به نظر می‌رسند. کاهش ریسک و خطر واقعی از آزمودن و تکرار ایده‌ها حاصل می‌شود تا آنجا که کاملا درک کنید که چگونه باید کار و پیشرفت کنید. نکته مهم این است که پس از درک مسیر درست ایده‌تان، می‌توانید شروع به نوشتن طرح کسب‌وکار کنید.

مترجم: مارال مختارزاده (کارشناس ارشد کارآفرینی)

برگرفته از سایت blog.strategyzer.com

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com