0  |  5

قانون 20-80 برای موفقیت در شغل و زندگی

قانون 20-80 برای موفقیت در شغل و زندگی

قانون پارتو را می شناسی؟

اولین بار اقتصاد دان ایتالیایی به نام " ویلفردو پارتو" این اصل را بیان کرد . اما به مرور و با گذشت زمان محققین مختلف به کاربرد این اصل را در علوم مختلف پی بردند از جمله در ورزش، علوم رایانه ، بازاریابی و ... .

این قانون را در یک جمله می توان تعریف کرد اما اهمیت و کابرد آن بی نهایت است. پارتو در این قانون می گوید 80 درصد موفقیت شما نتیجه تلاش شما برای بیست در صد از امور است. مثلا سازمانها و مشاغل باید تمرکز خودشان را به بیست درصد از فعالیت ها  محدود کنند اما اگر این بیست درصد را به درستی انتخاب کنند می توانند مطمئن باشند که 80 درصد سود و موفقیت شرکت تضمین خواهد شد.

شاید با خودتان فکر کنید این قانون برای مدیران حرفه ای و امثالهم خوب است اما امروز می خواهم به شما ثابت کنم قوانین این چنینی قابل تعمیم به زندگی روزانه ما هستند. به خصوص اگر اهل هدفگذاری و برنامه ریزی برای بهبود شرایط از جمله شرایط شغلی و تحصیلی خود هستید.

همه ما در زندگی شخصی خود اهداف و برنامه های مختلفی داریم اما اگر به موقع مهم ترین های آنها را انتخاب نکنیم و به اندازه کافی روی آنها تمرکز نکنیم اتفاقی که می افتد این است که پنج سال بعد باز هم اکثر این اهداف و برنامه ها همچنان در لیست ما هستند و توفیق چندانی حاصل نشده است.'

قانون 20-80 برای موفقیت در شغل و زندگی " وارن بافت" کارآفرین موفق جهانی و دومین فرد ثروتمند جهان، درباره برنامه ریزی و هدف گذاری چنین می گوید: " اولویت های خودت را بنویس، سه تای اول آنها را در نظر بگیر و بقیه را کنار بگذار... ". این تجربه به ظاهر ساده درس بزرگ و مهمی در خود دارد و آن چیزی نیست جز " اهمیت اولویت بندی " .

مصطفی نصیرپور ، فرهنگی باسابقه ومدرس دانشگاه تکیه کلام خوبی دارند ، بدین مضمون: "عمر انسانها محدود است و همه نمی توانند همه چیز را خود تجربه کنند ."بنابراین بسیار هوشمندانه است اگر سخن این بزرگان را چراغ راه خود کرده و این بار با تامل بیشتری لیست برنامه ها و اهداف خود را تنظیم کنیم

  «امروز در جوان ترین سن خود از باقی عمرت هستی»  

بهترین زمان برای هدفگذاری و برنامه ریزی فردی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای این کار "امروز" و "اکنون " است. بدون توجه به اینکه امروز اول هفته است یا پایان آن، سال تحصیلی تازه شروع شده یا انتهای آن است، سال تقویمی تازه نو شده یا نه؟

"منتظر شنبه های نیامده نباش". امروز در جوان ترین سن خود از باقی عمرت هستی. امروز تقدیر خود ساخته ات بر آن بود تا این مقاله را بخوانی، پس بدون فوت وقت لیست برنامه ها و اهداف خود را بر اساس قانون پارتو و تجربه ی ارزشمند وارن بافت بازنگری کن. بی شک لایق رسیدن به اهدافت هستی. 

نویسنده: سکینه حجازی فر (کارشناس ارشد کارآفرینی)

با عضویت در بیزنگار می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:
دیدگاه شما
 
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۵۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-28425350
 info [at] modirinfo.com