0  |  7

تحلیل محیط مدل کسب و کار

تحلیل محیط مدل کسب و کار

از آنجاییکه هیچ کسب و کار و سازمانی در خلاء فعالیت نمی کند، بنابراین برای طراحی و تدوین مدل کسب و کار یک شرکت حتماً بایستی به عوامل محیط بیرونی توجه داشت. عواملی که بر عملکرد و فعالیت کسب و کار شما موثرند و تحت کنترل شما نیستند.  اساساً بدون مطالعه، تحلیل  و در نظرگرفتن آنها  به ویژه در هنگام فرضیه سازی در هریک از بخش های مدل کسب و کار؛ کار طراحی مدل کسب و کار با مشکل مواجه شده و ناقص خواهد بود. به عبارت بهتر، ایجاد درک مناسب از شرایط سازمان به شما کمک می کند تا به درک عمیق تری دست یافته و مدل کسب وکاررقابتی تری را به تصویر بکشید. بررسی مداوم محیط، به دلیل پیچیدگی در حال رشد فضای اقتصادی(مثل: مدل های کسب و کار شبکه ای)، افزایش عدم قطعیت(مثل نوآوری های فناوری) و جهش های شدید بازار(مثل: آشفتگی اقتصادی و ارزش های پیشنهادی جهشی) بیشتر از همیشه اهمیت دارد. فهم تغییرات در محیط کمک می کند تا مدل کسب و کار خود را به شیوه ای مؤثرتر باتحولات نیروهای بیرونی تطبیق دهید. تصور بیرونی به عنوان نوعی از "فضای طراحی" ممکن است به شما کمک کند. منظور ما از این جمله این است که محیط بیرونی را به عنوان فضایی که در آن مدل کسب وکار خود را درک کرده یا تطبیق می دهید، درنظر گرفته و تعدادی از پیش ران های طراحی(مثل: روندهای قانونی، رقبای برجسته و غیره) را نیز لحاظ نمایید.

تحلیل محیط مدل کسب و کار

 این محیط به هیچ وجه نباید نوآوری های شما را محدود نماید یا مدل کسب و کار شما را از پیش طراحی کند، اگرچه می تواند بر انتخاب های طراحی شما تأثیر گذاشته و به شما کمک کند که تصمیم آگاهانه تری را اتخاذ نمایید. با مدل کسب و کار جهشی، ممکن است حتی شکل دهنده و متحول کننده محیط باشید و استانداردهای جدیدی را برای صنعت خود تعریف کنید. از سوی دیگه محیط بیرونی هر شرکتی حامل فرصت ها و تهدیدات بسیاری است.

برخی از عوامل محیطی که در هنگام تدوین مدل کسب و کار بایستی درنظر گرفته شوند؛ عبارتند از:

1)نیروهای بازار

  منظور از نیرو های بازار، مسائل بازار، بخش های بازار، نیازها و تقاضا، هزینه های تعویض و جذابیت درآمدی از مؤلفه های این بخش از محیط مدل هستند و با مطالعه آنها می توان دید بهتری از این بخش از محیط پیدا کرد

2) نیروهای صنعت

نیرو های صنعت، شامل اطلاعاتی درباره رقبا، تازه واردها، محصولات و خدمات جایگزین، تأمین کنندگان و سایر بازیگران زنجیره ارزش و ذی نفعان است.

3) روندهای کلیدی

با بررسی روندهای فناوری،  تنظیم مقررات، روندهای اجتماعی و فرهنگی و روندهای اقتصادی، سیاسی و اطلاعاتی می توان درمورد روندهای کلیدی اطلاعاتی کسب نمود.

4) نیروهای اقتصاد کلان

با مطالعه وضعیت جهانی بازار، بازارهای سرمایه، مواد مصرفی و سایر منابع و زیرساخت های اقتصادی می توان به پایش نیرو های اقتصاد کلان پرداخت

با عضویت در مدیراینفو می توانید به بیش از 500 مقاله و ویدیو آموزشی و کاربردی به صورت طبقه بندی شده و به رایگان دسترسی داشته باشید.

درباره مدل کسب و کار، طرح کسب و کار، استارتاپ ناب، بوم ارزش پیشنهادی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی کودکان، کارآفرینی زنان، کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، کمینه محصول پذیرفتنی، ایده پردازی و تجارب کارآفرینان موفق و شکست خورده بخوانید و ببینید.

عضویت سریع و رایگان

مطالب پیشنهادی:

بیزایونت | برگزاری آنلاین رویداد کارآفرینی و استارتاپی
درباره مدیراینفو

مدیراینفو ارائه دهنده تازه‌ترین اخبار و رویدادها، مطالب مفید، کاریکاتور، اینفوگراف و ویدیوهای کاربردی در حوزه کارآفرینی است؛ با عضویت در مدیراینفو می‌توانید به بیش از ۳۰۰ مقاله و ویدیوی آموزشی در حوزه‌های مختلف و به صورت طبقه بندی شده و رایگان دسترسی داشته باشید. (برای عضویت کلیک کنید)

بیزنگار: مدل کسب‌وکار، طرح کسب‌وکار، بوم ناب، ماتریس swot و بوم ارزش پیشنهادی‌تان را آنلاین و در محیطی گرافیکی طراحی کنید و با استفاده از سرویس اتاق فکر، نظرات دوستان و کارشناسان خبره را در مورد ایده و یا کسب‌وکارتان جویا شوید. (اطلاعات بیشتر)

بیزایونت: رویدادهای کارآفرینی و ایده‌پردازی‌تان را آنلاین و بی‌دردسر برگزار کنید، همچنین می‌توانید چالش‌های کسب‌وکارتان را به سادگی ارائه دهید و برای حل آن ایده‌های فراوان از افراد خلاق دریافت کنید. (اطلاعات بیشتر)

نماد اعتماد الکترونیک مدیراینفو
ارتباط با ما

 تهران، ولنجک، ساختمان واحدهای فناور دانشگاه شهید بهشتی، طبقه منفی 2، واحد 216

 +98-21-22411360
 info [at] modirinfo.com